Krásný zoubky

17. června 2006 v 16:10 |  °°Beauty°°
To nejsou zuby, to jsou perličky
Blýsknout při každém úsměvu chrupem bílým jako sníh - kdo by o to nestál! Jestli se běloskvoucími zoubky skutečně pyšníte, ať už zásluhou štědré přírody nebo šikovného stomatologa, čtěte, jak si je udržet oslnivé (a pohromadě!) co nejdéle.

Důkladná očista Při vysílání reality show nekroutili hlavou jen mravokárci, ale i zubní lékaři. Obyvatelé vil totiž před zrcadlem předváděli kartáčkový rituál, který si mohou osvojit leda předškolní děti. Zuby si během pár desítek vteřin přetřeli systémem tam a zpátky - a hotovo. Znovu se tak potvrdilo, že většina Čechů tuto základní dovednost při péči o ústní dutinu prostě nesvede. Dodržujte proto několik základních pravidel:
  • Správný kartáček má co nejmenší hlavu a měkké, zakulacené štětiny. Nástrojem připomínajícím rejžák si zuby rozhodně důkladněji nevydrhnete, naopak si zničíte dásně! Prospěje i to, když kartáčky občas prostřídáte.
  • Mezizubní prostory nesmíte zanedbat. Používejte proto (kromě běžného) i speciální mezizubní kartáček nebo dentální nit, tu ovšem jen pokud netrpíte paradentózou.
  • Čistěte si zuby pečlivě a dostatečně dlouho - každému zubu byste se měla věnovat asi 10 vteřin a ze všech stran! Pomoci vám mohou speciální barviva, která vám po čištění ukáží, která místa vynecháváte. Milerád vám správný postup čištění na modelu předvede každý stomatolog.
Vyžeňte zápach! Není nic horšího, než strhnout na sebe pozornost skupiny lidí v družném rozhovoru a přitom je ovívat smradlavým odérem z úst. I když jste takový problém vy nebo vaše rodina nemívala, dávejte si na něj permanentně pozor. Málokdy ale postižený sám od sebe pozná, že jeho dech zapáchá. Všímejte si proto sebemenších náznaků a když se od vás někdo podezřele odtáhne, utíkejte za upřímnou kamarádkou. Za váš odpudivý dech nejspíš mohou bakterie, které se přemnožily v ústní dutině důsledkem zanedbané hygieny. K pečlivému čištění navíc přidejte ústní vody a speciální žvýkačky. Jestli se ani pak nestanete majitelkou pověstného ledově svěžího dechu, upalujte k zubaři. Příčina může tkvět v neodhaleném kazu nebo zánětu. Jestli i ten pokrčí nad vašimi problémy rameny, zeptejte se u praktického lékaře, zda potíže nevznikají jinde než v ústech. Nezabíjejte bílé zuby jídlem! Omezením sladkostí sice zmenšíte riziko zubních kazů, bělostnou barvu ale pohřbívají úplně jiné potraviny a nápoje. Kromě kofeinových zabijáků - kávy a coly - je to i čaj, červené víno, kečup… Škodí i těstoviny nebo obilniny obsahující přemíru škrobu. Citrusové ovoce pro změnu naleptává sklovinu a navíc obsahuje spousty cukru. To rozhodně neznamená, že byste je měla vyřadit z jídelníčku, ale dbejte tím pečlivěji na zubní hygienu. Barvící nápoje se snažte pít brčkem. Suverénně nejvíc bílým zubům škodí cigarety, máte tedy další důvod nadobro zahodit poslední krabičku do nejbližší popelnice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama