Pot=nepřítel:-)

17. června 2006 v 16:06 |  °°Beauty°°
Kůže je největší lidský orgán. U dospělého člověka má rozlohu jeden a půl až dva metry čtvereční. K hlavním činnostem kůže patří pocení neboli hydróza. A právě s tím bývá někdy problém…

Pot obsahuje kromě vody také chlorid sodný a látky, které se potem z těla vylučují, jako například stopy cukrů, kyselina mléčná, močovina a podobně. Právě procení ovšem může být někdy problém. Obzvláště tehdy, pokud pot nepříjemně zapáchá. Mluvíme-li s člověkem, který zrovna nevoní, příště se mu raději obloukem vyhneme. Čich totiž hraje v mezilidských vztazích velmi důležitou roli. Proto je potřeba s tímto problémem něco dělat. Co je dobré vědět Dříve než vám doporučíme, jak se zápachem z potu bojovat, měli bychom si o něm ještě něco povědět.
  • Možná nevíte, že existují dva typy potních žláz - enkrinní a apokrinní. Enkrinní žlázy se vyskytují na celém těle kromě rtů, nehtového lůžka a vnějšího genitálu. Apokrinní potní žlázy jsou jen v určitých místech na těle, například v podpaží, okolo pupíku, v oblasti zevního genitálu a podobně.
  • Množství potu, který kůže produkuje, závisí na podmínkách. Při zátěži může člověk vypotit až několik litrů. V průměru je to 0,5 litru, při horku a námaze i 10 litrů.
  • Ženy se potí jinak než muži. Mají totiž méně potních žláz a více tuku v kůži. Jejich pocení je proto pomalejší.
Jak pocení omezit?Antiperspiranty - snižují tvorbu potu tak, že mu zabraňují dostat se na povrch kůže. Deodoranty - redukují míru tvořícího se pachu.
  • Ideální jsou přípravky, které kombinují antiperspiranty s deodoranty. Zmírní tvorbu potu a ještě dodají tělu vůni.
  • Správná životospráva je rovněž důležitá. Máte-li problémy s nadměrným pocením, doporučuje se vynechat z jídelníčku alkohol, kávu, sůl, ostré koření a stravu bohatou na bílkoviny. Naopak je vhodné zařadit větší podíl syrové stravy.
  • Pomoci by vám mohly také přírodní prostředky. Například pokud vypijete denně jeden litr šalvějového čaje, mělo by se to výrazně projevit. Šalvěj totiž podporuje stahování potních žlázek.
  • Skvělé výsledky má i užívání jablečného octa. Lze přidat 2 lžíce jablečného octa do sklenice vody a tu vypít nebo přidat hrneček jablečného octa do napuštěné vany a dopřát si osvěžující koupel.
  • Samozřejmostí by měla být dostatečná hygiena. Znamená to nejen koupel večer před spaním, ale minimálně ještě i ranní sprchování. Ideální je, pokud máte možnost v případě problémů si odskočit do sprchy i během dne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama