Listopad 2006


Sk8boardy

6. listopadu 2006 v 17:54 °°Sk8°°
Vznik skateboardu
Kdo se skateboardingem vlastně začal se přesně neví, ví se ale, že to bylo na začátku 60. let v Kalifornii. První jezdci jezdili na vlastnoručně vyrobených deskách bosí, jejich prkna byla dost úzká, něco kolem 10 cm a byla o hodně kratší než současné a neměli žádný tail ani nose (zadní a přední část). Jezdilo se hodně jednoduše, jako na koloběžce bez řidítek jenom sem a tam a zatáčelo se přenášením váhy.
Podomní výroba však skončilo v roce 1965, kdy několik firem napadlo vyrábět boardy průmyslově. Vyráběné desky byly v té době ze dřeva a byly dost tlusté a těžké. Kolečka se vyráběly z tvrdé gumy. V téhle době začaly vznikat první triky jako například stoj na rukou, ale taky něco čemu se dnes říká indy nebo melon.
Začátkem 70. let se to začalo zhoršovat a to kvůli nebezpečným pádům nebo střetům s chodcemi. Veřejnost proto skateboarding odsoudila jako nebezpečný sport, který by jejich děti neměli provozovat a tak ho zamezili zákonem. Avšak jezdit se nepřestalo, měli na tom zásluhu zejména malé skupiny riderů díky nim skateboarding nezanikl. Naopak v roce 1979 byla založena nová firma - Powell, která velmi chytře vytvořila první skate video s názvem "Future Primitive" s jediným cílem navrácením skateboardingu. Avšak hlavní věcí, pomocí které skateboarding opět veřejnost uznala, nebylo video, ale nové materiály, zejména plasty díky nimž se začaly vyrábět nové lepší a bezpečnější kolečka. Dále taky nové techniky výroby desek jako např. použití techniky výroby lyží. Další věcí která pomohla skateboardingu hlavně v očích veřejnosti byly ochranné pomůcky jako chrániče kolen a loktů nebo ochranné přilby. V letech 1980 až 1984 se skateboarding mohutně rozrůstal, byl však stále synonymem něčeho zakázaného, tomu také moc nepomohl vznik graffity a protože většina skaterů provozovalo obojí, byl skateboarding spojován právě s graffity a vandalstvím. V dnešní době však popularita stále roste a rozhodně už nepatří k něčemu out, zejména pak kvůli skatové módě která v dnešní době dost letí a to proto, že stylem dnešních lidí je pohoda a o té právě skateboarding je. Nejde o to jezdit jako blázen a naučit se co nejvíc triků abych se vytáhl nad ostatníma, ale jde o to jezdit prostě jenom pro pohodu a pro svůj dobrý pocit.
Části :
Board - prkno - nejlepší skateboardové desky se vyrábějí ze sedmi vrstev kanadského, nebo amerického javoru, jež se slepují v teple a pod tlakem ve velkém lisu. Zadní část desky přečnívá a je zahnutá nahoru (tail), přední část rovněž přečnívá (nose). I strany desky jsou zahnuty nahoru a povrch je konkávní, což umožňuje bezpečně stát na desce.
Griptape - deska - je na vrchní straně polepena drsnou fólií (griptape), připomínající skelný papír, aby skater na desce nepodklouznul. Kromě toho bez griptape by prkno horko těžko dostal do vzduchu.
Truck - náprava - se skládá z hangru (držáku osy), dvou silentbloků (tlumičů), kingpinu a baseplate. Baseplate (základna) je ta část, která je připevněna k desce. Kingpin je šroub, na kterém jsou nasazeny silentbloky a který drží celý truck pohromadě.
Hlavním pravidlem je: Čím je hanger k baseplate kolmější, tím se nápravy řídí lehčeji. Pro street je dobré, když se skejt dá lépe řídit. V U-rampě je zase vhodnější stabilní skejt.
Wheels - kolečka - jsou nabízena v mnoha velikostech a v různých barvách. Zpravidla mívají průměr 40 mm. Jsou vyrobeny z polyuretanu, velmi pevné a pružné umělé hmoty. Uretan se pohybuje lehce a rychle na mnoha typech povrchu a může být zpracován tak, aby měl velkou trvanlivost.
Tvrdost koleček měří technici přístrojem nazývaným durometr a udává se ve škále od 1 do 100, měrnou jednotkou je Shore A. Tvrdost koleček se pohybuje v rozsahu 75A až 99A, převážná část má tvrdost kolem 98A.
Velmi tvrdá kolečka jsou oblíbená pro jejich rychlost na hladkých typech povrchu, například na kovových a dřevěných rampách, a pro jejich rovnoměrný skluz. Bohužel se však extrémní tvrdosti nedá dosáhnout bez jisté ztráty pružnosti, jež je důležitá, pokud chcete jezdit na tvrdším povrchu.
Většina skaterů si vybírá tvrdost mezi 95A a 98A pro jízdu po ulicích a poněkud tvrdší pro rampu. Velmi měkká klečka se používají k závodům na silnici a k ježdění na nerovných terénech. Jejich tvrdost se všeobecně pohybuje mezi 78A a 85A.
Bearings - kuličková ložiska - všechna kolečka skateboardu používají standardní pár ložisek, který je známý jako typ 608. Olej se nepoužívá. Ložisko se čistí občas prachovkou, otře se hadrem. Ale mazat olejem, tím se nic nezíská. Jen šmír v ložisku.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::Sk8boarding:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Na přelomu 50. a 60. let se surfaři z kalifornie rozhodli pro něco novýho. Namontovali na dřevený prkno kolečka a sjížděli kopce. Pak se začali učit další triky, který se daj na prkně předvádět například jízda pouze po přední či zadní nápravě nebo otáčení na jakékoli šikmé ploše(bang) jako nápodoba pohybu na vodě. Zjistili, že na ulici mohou využít téměř vše - obrubník, lavičku, zídku.
Ježdění v poolu vzniklo asi tim způsobem, že vlezli do vypuštěnýho bazénu, jehož stěny plynule přecházeli ve dno : D .
Street style
V 80.letech došlo k hromadnýmu bourání skateparků, takže lidi museli jezdit na ulici. Přišlo se na nový triky, který byli přizpůsobený právě k prostředí ulice.
U nás se skateboarding rozvinul asi v polovině 70.let V roce 1981 byla v Praze na Strahově postavená první vertikální rampa a v roce 1985 Luděk Váša vyhrál v Kanadě mistrovství světa.
1994 - firma Mystic pořádá první Mystic SK8 cup
Soutěžní disciplíny:
Street style (jezdec má 50 vteřin a předvádí co umí, má pro sebe celou plochu skateparku)
Vertikální rampa
Pool / minirampa (do bazénu se pustí několik lidí a hodnotí se taky jak se jezdci navzájem vyhýbají)
Best trick (nejlepší, nejsložitější trick)

V zásadě je skateboard jednoduchým sportovním nářadím, které ani moc péče nepotřebuje.
Je jen potřeba čas od času utáhnout šrouby, které připevňují nápravy k desce.

Boardy

6. listopadu 2006 v 17:52 °°Sk8°°

Snowboarding

6. listopadu 2006 v 17:49 °°Snowboarding°°
Snowboard byl vynalezen v Americe okolo roku 1965. Nepoužívala se ještě dřevěná prkna, ale jezdilo se na rozříznutý pneumatice. No a od r. 1998 je Snowboarding olympijská disciplína..! Snowboarding je sport pro mladý duše, ale nezáleží v jakém věku s nim začnete... A díky těmto všem nadšencům vznikla snowboardová kultura s typickým stylem oblíkání, mluvy a chování... K snowboarding patří adrenalin, a proto i lidi, co mají rádi snowboarding mají logicky rádi adrenalin.. Akrobatické triky vysoko ve vzduchu, vysoká rychlost při slalomu, jízda v terénu a skákání skalních převisů.. Řiká se, že začátek je celkem snadný... Stačí mít prkno, párkrát si sjed svah a už to jde samo.. Ale asi jak komu.. =)
Jízdní styly
Freeride - je nejpopulárnější, asi díky tomu, že je to hodně uvolněný styl. Je to kombinace freestylu a carvingu.
Freestyle - jde hlavně o jízdu v neupravených terénech, různě otočky, skoky a salta, ježdění ve snowparcích, U-rampy, a překážky.
Carving - rychlá a ostrá jízda po upravené sjezdovce

Skateparky

6. listopadu 2006 v 17:49 °°Sk8°°