punk..rock

23. prosince 2006 v 21:18 |  °°Punk°°
jak vlastně vzniklo hnutí punk???Punk je alternativní generační hnutí mládeže, které vzniklo v 70.letech 20.stol. ve Velké Británii a později se rozšířilo i do dalších států Evropy i USA.Do ČR se dostal přelomem 70. a 80.let.
Punk
Punk je alternativní generační hnutí mládeže, které vzniklo v 70.letech 20.stol. ve Velké Británii a později se rozšířilo i do dalších států Evropy i USA. Stoupenci punku vyjadřují odlišnost od společenských konvencí měšťácké společnosti, a to jak životním stylem, tak oblečením a úpravou vlasů. Tento životní styl se podílel na vzniku originálního hudebního stylu punk-rock. Slovo punk pochází z anglického punk-pubertální, uličník

Punk-rock
Punk-rock je generačně vyhrocený syrový a agresivní hudební styl, jenž v roce 1977 přerostl do celosvětové vlny. Vyjadřoval pocity a názory nezaměstnané mládeže v Anglii. V této době také vznikli punk-rockové legendární skupiny jako Sex Pistols, Talking Heads, Television a Clash.

ČESKÁ SCÉNA
Punk se k nám dostal přelomem 70. a 80.let. . Punkové komunity se objevovaly hlavně v Praze a velkých městech - Ostravě a v Severních Čechách. Jaká byla vizáž prvních čs. Punkáčů? Velmi prostá. Na hlavě číro,provokující tričko , úzké protrhané džíny, tenisky, posléze se objevily košile s úzkými kravatami a odrbané kožené bundy, pomalované punkovými nápisy a místo tenisek vysoké těžké boty.
Z Velké Británie se k nám dostal i punkový tanec, kterému se říkalo pogo. Jeho účastníci okolo sebe divoce máchali pažemi a kopali nohama, vráželi do sebe, strkali se a nezřídka vypukla i menší šarvátka. Tento neučesaný, drsný tanec byl však jedinou adekvátní možností jak pohybem vyjádřit onen hlasitý a divoký hudební styl - punk rock.
V letech 1982 - 85 vzniklo v Praze ještě několik skupin, hlásících se, ať už vážně nebo z recese k hnutí punk. Jejich hlavní období hraní a "proslulosti" však přišlo o něco později, takže jenom ve zkratce - šlo o skupiny Visací zámek, Plexis, Mrtvý miminka, Tři Sestry atd.

ANGLICKÁ SCÉNA
Zatím nejširší vlna punkových kapel zasáhla Anglii v letech 1976 a hlavně v r. 1977 a nejdůležitějšími představiteli byli Sex Pistols Angličtí punks byli většinou dělníci, pracovníci ve službách nebo nezaměstnaní ve věku okolo dvacítky. Punkeři se poflakovali po klubech, kde nadšeně obdivovali rockové kapely, hrající jednoduchý přímočarý rock. A tyto pub rockové skupiny jako třeba Dr. Feelgood nebo Eddie & The Hot Rods se staly největší inspirací právě se rodícího anglického punku. Texty byly obohaceny novou poetikou, poetikou drsného života na ulici, života bez budoucnosti. "Nemůže se věřit nikomu", hlásali tehdy punks, "no future - žádná budoucnost".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina Hwp Martina Hwp | Web | 23. prosince 2006 v 21:18 | Reagovat

http://www.blueboard.cz/anketa_0.php?id=478566

Ahoj, prosím, hlasuj za Tami (tenhle komentář můžeš smazat) Předem moc děkuji, hlasuje se do zítřka a můžeš hlasovat víckrát. Ale po deseti minutách. Prosím obětuj pár vteřin a hlasuj, děkuju M.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama